Blog

Novinky z oblasti veterinární medicíny a tipy na péči o vaše miláčky.

Blog​

Novinky z oblasti veterinární medicíny a tipy na péči o vaše miláčky.

Vakcinace psů

Z veterinárního zákona musí být každý pes očkován proti vzteklině. Nejčastěji se používají polyvalentní vakcíny s infekčními chorobami a leptospirózou. Vzteklinu jde vakcinovat i samostatně a podle zvoleného typu vakcíny je platnost tohoto očkování od 1 roku do 3 let. 

Základní vakcinace u psů zahrnuje tyto onemocnění: psinku (D), hepatitidu (H), parvovirózu (P), parainfluenzu (Pi) a leprospirózu (L). Nejčastěji se očkují v kombinaci se vzteklinou a platnost toho očkování je jeden rok. Při překročení delšího intervalu jak 13 měsíců od poslední vakcinace je dobré znovu přeočkovat po 3-4 týdnech celou kombinaci, zejména kvůli leptospiróze. Toto onemocnění je zoonózou, což znamená, že je přenosné i na člověka a je život ohrožující. 

Rozšířená vakcinace je doporučována dle individuálního zdravotního stavu, kondice a věku psa. 

Vakcína proti psincovému kašli:  je  dvousložková vakcína (Bordetella bronchiseptica a parainfluenza) proti komplexu psincového kašle, který způsobuje respirační onemocnění probíhající různě závažně. Vážnější komplikace způsobuje u štěňat, zvláště malých plemen.

Doporučujeme u štěňat a dospělých psů trpících často na respirační infekce nebo s chronickými onemocněními srdce a dýchacího aparátu. Pravděpodobnost nákazy je vyšší na místech s větší koncentrací psů, např. výstavy, závody, kynologické kluby, cvičiště, hotely. Proto doporučujeme u psů, kteří navštěvují místa s vysokou koncentrací psů tuto vakcinaci pravidelně provádět.

Vakcína proti tetanu (T): u psa nepatří mezi nejčastější nákazy, při onemocnění však většinou končí smrtelně. K nákaze dochází nejčastěji u štěňat při výměně zubů (okusováním různých přemětů a infikováním rány po vypadlém dočasném zubu), při pobytu v prostředí, kde dochází k hnilobným procesům (např. v okolí vodních toků, bažin apod.) a pozřením koňského trusu, který běžně obsahuje bakterie Clostridium tetani. Vakcína se aplikuje do svalu, první dávka se revakcinuje po měsíci, dále se očkuje každé dva roky, lze i zároveň s některými kombinantními vakcínami.

Vakcína proti lymské borelióze (B): toto onemocnění přenáší klíšťata a krev sající hmyz, u psa se onemocnění projeví často až s velmi dlouhým odstupem po infikaci. Nejčastěji způsobuje systémové onemocnění kloubů, které může být doživotní, vzácněji napadá nervovou soustavu a může končit smrtí. Vakcína se aplikuje podkožně, lze i zároveň s některými jinými vakcínami, revakcinuje se po měsíci a dále potom každoročně, nejlépe koncem zimy nebo na počátku jara. Doporučujeme u psů pohybujícími se v prostředí s výskytem většího množství klíšťat a krev sajícího hmyzu.

Vakcína proti herpesvirové infekci: Vakcinace se provádí u březích fen proti infekci psím herpesvirem. Herpesvirus představuje vážné problémy v reprodukci psů. Virus napadá sliznice dýchacího a reprodukčního aparátu. Příznaky jsou u samců většinou skryté, u samic se vyskytují problémy se zabřeznutím, potraty nebo porody málo životaschopných štěňat.

Vakcinace se skládá z jedné dávky během hárání nebo 7-10 dnů po připuštění, revakcinace potom 1-2 týdny před porodem. Toto schéma se opakuje při každé březosti. Toto očkování je pouze na objednávku.

Pořídili jste si štěňátko a nevíte, kdy začít s očkováním?

První očkování štěňátek by mělo probíhat ještě u jejich chovatele, ve věku kolem 6 týdnů. Pro toto očkování se používají speciální druhy vakcín, která mají označení „Puppy“a od standardních vakcín se odlišují vyššími obsahy antigenů, aby nedošlo k prolomení imunity kvůli existenci mateřských protilátek, kterými jsou štěňátka vybavena z doby kojení z mateřského mléka matek. Tuto vakcinaci označujeme jako primovakcinaci.

Tato probíha v době tzv.imunitního okna, kdy štěně postupně ztrácí protilátky přijaté v mateřském mléce a současně se jeho imunitní systém učí vytvářet protilátky vlastní. Toto období trvá asi od šestého týdne do třetího měsíce věku. V tomto věku se proto očkování opakuje po třech až čtyřech týdnech a dlouhodobou dostatečnou hladinu protilátek zajišťuje až vakcinace po třetím měsíci věku. Jakmile je očkovací schéma dokončeno, vakcinace se opakuje pravidelně ve 12 měsíčních intervalech doživotně, aby byl Váš pes dobře chráněný proti závažným infekčním chorobám.

eshop

Veterinární klinika pro malá zvířata a specializovaný
 e-shop pro vaše mazlíčky.

eshop

Veterinární klinika pro malá zvířata a specializovaný
 e-shop pro vaše mazlíčky.

veterix_telefon +420 777 319 516, +420 582 332 236 | info@veterix.cz

veterix_oteviraci_doba po – pá 9 – 19 h   |  so – ne 9 – 14 h

veterix_adresaSvatoplukova 45b, 796 01 Prostějov

veterix_logo

Veterinární klinika pro psy, kočky a drobné
savce. S vlastním parkovištěm v areálu
kliniky.

veterix_telefon
veterix_oteviraci_doba

po – pá 9 – 19 h  |  so – ne 9 – 14 h

veterix_adresa

Svatoplukova 45b, 796 01 Prostějov

© 2020 Veterix