Sezóna klíšťat - Borelióza psů. Na co si dát pozor?
S blížícím se jarem je potřeba zamyslet se nad ochranou proti vnějším parazitům, zejména klíšťatům. Na trhu existuje celá řada přípravků ve formě spot-on pipet, sprejů, obojků a nově i tablet s rozdílnou délkou působení.
Nebezpečí v podobě klíšťat
Klíšťata jsou přenašeči mnoha chorob. Nejčastěji se jedná o onemocnění zvané Lymeská borelióza, jejíž přenašečem je bakterie Borrelia burgdorferi.
Trocha historie
Poprvé bylo onemocnění popsáno r. 1975 v městečku Lyme v Connecticut (USA). Projevilo se výskytem zánětu kloubů v oblastech s rozšířením klíšťat Ixodes spp. Geografické rozšíření je značné a vyskytuje se po celém světě, v České republice od roku 1985.
Jak se onemocnění projevuje?
Lymeská borelióza se psů nejčastěji kulháním, bolestivostí kloubů, svalů, apatií a nechutenstvím. Pro člověka typické projevy jsou u psa vzácností. Kulhání bývá náhlé a výrazné, může postihnout jeden i více koubů a bolest je výrazná. Horečka bývá pozorována spíše výjimečně. Inkubační doba může být i několik měsíců.
Existují preventivní opatření?
Preventivní ochranou proti borrelióze může být aktivní imunizace psů vakcínou. Nástup imunity je zaznamenán do 2-3 týdnů po vakcinaci. Po první aplikaci vakcíny je zapotřebí vakcinaci po 3 týdnech zopakovat, poté se chodí pravidelně 1x ročně, nejlépe před začátkem sezóny klíšťat. Je možné vakcinovat štěňata i dospělé psy. Důležitý je především důsledný program zaměřený proti klíšťatům, především preventivní podávání přípravků s účinkem proti klíšťatům.
Má se chránit i majitel?
Během odstraňování klíšťat nechráněnou rukou ze psa by mohlo při jejich rozmáčknutí dojít i infekci porušenou kůží. Proto je nutné používat mechanických pomůcek jako jsou háčky na klíšťata a ruce si chránit rukavicemi.