Jak na vystavení pasu pro svého psa či kočku?
Pokud chcete se svým pejskem a kočičkou cestovat do zahraničí je nutné nechat si vystavit pas zvířete v zájmovém chovu.
Cestujete se psem nebo kočkou mimo území ČR?
Pokud chcete se svým pejskem a kočičkou cestovat do zahraničí nestačí Vám očkovací průkaz. Pro cestování do zahraničí je nutné vystavit Pas zvířete v zájmovém chovu, tzv. Pet Passport. Dále je potřeba platné očkování proti vzteklině, označení zvířete a další podmínky dané cílovým státem.
Co to je pas pro zvířata?
Jedná se o úřední dokument, který může vydat pouze schválený veterinární lékař. Nahrazuje se jím normální očkovací průkaz a má stejný rozměr. V pasu jsou všechny informace o zvířeti a majiteli. Bez tohoto dokumentu nelze se zvířetem kamkoliv cestovat za hranice ČR. Jeho podoba je napříč státy stejná, jen se může mírně lišit v rozložení stránek a úředním jazyce.
Jak a kdy si pas vyřídit?
Cestovní pasy a jejich vyřizování (čip, pas, očkování proti vzteklině) provádíme na veterinární klinice Veterix sice na počkání, ale je potřeba toto provést nejpozději 21 dní před datem odjezdu. Lhůta vyplývá z nařízení EU očkování proti vzteklině uvedeného v pasu.
Často se nám stává, že majitelé si přijdou vyřídit cestovní náležitosti pro své zvíře teprve týden či den před odjezdem do zahraničí. To už je ovšem bohužel pozdě a pas nestihne nabýt platnosti. Nemohou pak odcestovat anebo jim hrozí riziko závažných komplikací při kontrole.
Proto doporučujeme začít myslet na pasy ideálně už měsíc před plánovaným odjezdem. Následující rok (rok po vystavení pasu) je dobré si pohlídat termín dalšího očkování. Pokud dojde k očkování do daného termínu (datu uvedeném v pase) nabíhá automaticky platnost do dalšího roku.
V případě že, majitel přijde až po tomto datu (stačí i jeden den), musí se dodržet opět zákonná lhůta 21 dní než očkování proti vzteklině nabude opětovné platnosti.
Co všechno pas obsahuje?
Údaje o majiteli
Zde je vypsané jméno a příjmení, adresa a kontaktní údaje. Vyplňuje veterinární lékař a majitel je potvrdí svým podpisem.
Popis zvířete
Zahrnuje jméno, druh (kočka, pes nebo fretka), plemeno a datum narození. Často se zapomíná na barvu a specifické či výrazné rysy. Všechny údaje vyplňuje veterinární lékař.
Označení zvířete
Pro vydání pasu je povinné označení zvířete. Jsou dvě možnosti – tetování nebo čip. Od 1. 1. 2020 musí být všichni psi v ČR čipováni, přitom nové štěně musí jít od chovatele k majiteli již očipované. Při vydání pasu se odečte a zapíše alfanumerický kód čipu. Pokud zvíře není před vystavením pasu označeno (kočky a fretky), musí se označit (nejčastěji čipem) při vydání pasu. Tetování je povoleno u psů, kteří byli takto označení před datem 3. července 2011, a musí být dobře čitelné. Tyto údaje zapisuje veterinární lékař a speciální folie zabraňuje jejich přepisování.
Vydání pasu
Zde jsou údaje o schváleném veterinárním lékaři, který má oprávnění pasy vydávat. Seznam těchto veterinářů najdete na seznamu registrovaných subjektů SVS.
Očkování proti vzteklině (povinné)
Pro cestování se zvířetem nutně potřebujete platné očkování proti vzteklině. Nálepka použité vakcíny se musí přelepit průhlednou folií, aby nedošlo k její záměně. Do kolonky datum očkování se uvádí den, kdy proběhlo očkování. Termín platnost od značí dobu, od které je očkování platné. Při prvním očkování se vypisuje termín za 21 dní.
Platnost do značí dobu, po kterou je očkování platné (záleží na výrobci a druhu vakcíny). Pokud se další přeočkování stihne do termínu uvedeném u předchozího očkování, je očkování platné okamžitě (bez lhůty 21 dní).
Sérologické vyšetření protilátek proti vzteklině (v EU netřeba)
Vyšetření se provádí po 30 dnech od data očkování proti vzteklině. Stanovuje se hladina protilátek proti vzteklině v krvi. Krev může odebrat pouze schválený veterinární lékař a vzorky se posílají do referenční laboratoře.
Toto vyšetření není potřeba, když zvíře cestuje pouze po EU. Pokud zvíře cestuje mimo EU, je potřeba toto vyšetření provádět 3 měsíce před plánovaným neobchodním přesunem. Jestli máte otázky ohledně podrobností, neváhejte kontaktovat svého veterinárního lékaře.
Ošetření proti echinokokům
Jedná se o podání přípravku proti vnitřním parazitům, zejména proti tasemnici rodu Echinoccocus. Touto účinnou látkou je praziquantel. Toto ošetření vyžadují státy jako je Irsko, Malta, Norsko a Spojené království Velké Británie a Irska. Musí být zaznamenán i konkrétní čas. K odčervení musí dojít 20-120 hodin před vstupem na území těchto států. Potvrzení opět může vydat jen schválený veterinární lékař.
Jiná ošetření proti parazitům
Některé třetí země vyžadují speciální ošetření proti parazitům. Pokud cestujete do velmi specifické oblasti či země, doporučujeme si zjistit, zda daná země nevyžaduje specifická očkování či vyšetření.
Jiná očkování
Zde se uvádí další očkování kromě vztekliny. Ve většině případů se jedná o kombinaci proti infekčním onemocněním, které se například u psa očkují v kombinaci se vzteklinou naráz. Lze sem dopsat i jiné nadstandartní očkování.
Klinické vyšetření
Je nutné ho vyplnit, pokud zvíře čeká obchodní převoz nebo neobchodní převoz více jak 5 zvířat naráz. Veterinární osvědčení, které vydá KVS, zkontroluje schválený veterinární lékař a zapíše do pasu příslušné údaje. Toto potvrzení nesmí být starší než 48 hodin před vycestováním.
Úřední ověření
Vyplňuje pouze úřední veterinární lékař při kontrole dokladů a totožnosti zvířete. Často se tak děje při kontrole chovu příslušným kontrolním orgánem.
Je to jen o cestování?
Vyplněním pasu to nekončí. Při vydávání pasu má veterinář povinnost ho registrovat do 3 dnů od vydání do centrální databáze, kterou spravuje Komora veterinárních lékařů. Tato evidence je přístupná pouze veterinářům. Její výhodou je i uložení informací o zvířeti a majiteli. V případě ztráty a nálezu zvířete lze zkontrolovat, komu zvíře patří (pokud má čip a byl mu vydán pas).